İstatistik Bölümümüzün Türkiye Çapında Ulaştığı Gururlu Birincilik
30 March 2021 | 13:34

Gazi Üniversitesi, Türkiye Akademik Performans Analizi-2021 Çalışmasında İstatistik Alanında Birinci Oldu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Alper ile Doç. Dr. Cihan Döğer'in hazırladığı, Türkiye Akademik Performans Analizi-2021 çalışması kapsamında; Google Scholar profillerine göre üniversite, temel alan ve branş açısından son beş yılda ve toplamda en üretken ve etkili 10 bin bilim insanı yer aldı. Türkiye Akademik Performans Analizi-2021 çalışmasında, 15-20 Nisan 2021 tarihleri arasındaki Google Scholar profil verileri toplandı.

Türkiye'de Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri, İstatistik, Matematik, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler, Ziraat, Orman ve Su Ürünleri gibi temel alanlar ile bunların alt branşlarında en üretken ve etkili bilim insanları atıf, i10 indeksi, H indeksi ve trendlerine göre kişi ve kurum bazında sıralandı.

İstatistik Bilim alanında Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi;

biçiminde oluştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız, Gazi Üniversitesi’nin akademik alandaki saygınlığını arttıran başarı ile ilgili açıklamasında; Üniversitemizin 95 yıllık köklü geçmişi ile ulusal ve uluslararası alanlarda başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiren, girişimci ve yenilikçi bir araştırma üniversitesi olduğunu ve bu vasfın kendilerine yüklediği sorumlulukların bilincinde olduklarını vurguladı. Prof. Dr. Musa Yıldız, Gazi Üniversitesi’nin Disiplinler arası ve nitelikli araştırmalar yaparak, topluma hizmeti görev edinerek, ulusal ve uluslararası düzeyde saygın ve öncü bir üniversite olmaya devam edeceğine dikkat çekti. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, “Araştırma faaliyetleri ve sanayi işbirliklerine yönelik olarak öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin çalışmalarında yanlarında olacağız.  Önümüzdeki süreçte eğitim, tıp, bilim, sanat, araştırma ve spor alanlarda Gazi Üniversitesi adından söz ettirecektir.” dedi.